Makam İnşaatı

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 00
Hz. Abdülbaha’nın Makamının tasarım konseptinin birkaç ay önce duyurulmasının ardından, binanın temelleri şu anda tamamlanmış olup inşaat çalışmaları yeni bir aşamaya girmiş bulunmaktadır.

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Hz. Abdülbaha’nın Makamının tasarım konseptinin birkaç ay önce duyurulmasının ardından, binanın temelleri şu anda tamamlanmış olup inşaat çalışmaları yeni bir aşamaya girmiş bulunmaktadır. Başlangıcı pandemiye denk gelen proje, gerekli sağlık tedbirleri uygulanarak bütün çalışanların güvenliği sağlanmış bir şekilde devam etmektedir.

Derin yeraltı sütunlarıyla desteklenen sabit temellerin inşası önceki aylarda bitirilmiş olup, geçtiğimiz günlerde şantiye platformundaki 2900 metrekarelik bir alana bir gece boyunca süren beton dökme işleminin ardından ana merkezdeki temel çalışmaları da tamamlanmıştır.

Şantiyenin daha geniş halkası içinde, Hz. Abdülbaha’nın Kutsal Bedeninin yerleştirileceği noktaya kadar uzanacak olan dolambaçlı yoldan yükselecek eğimli bahçelerin temeli de atılmaktadır.

Yapımın son aşamaları için gerekli olan izinleri alma konusundaki yoğun süreç şu an itibarıyla tamamlanmıştır. Yerel yönetim, merkezi yapının zemindeki temelin üstüne ve sonrasına yükselmesine müsaade ederek, Makamın tasarımının uygulanmasına izin vermiştir.

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 01

Yapımın son aşamaları için gerekli olan izinleri alma süreci şu an itibarıyla tamamlanmıştır. Yerel yönetim, merkezi yapının zemindeki temelin üstüne ve sonrasına yükselmesine müsaade ederek, Makamın tasarımının uygulanmasına izin vermiştir.

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 02

Binanın temelleri şu anda tamamlanmış olup inşaat çalışmaları yeni bir aşamaya girmektedir. Şantiyenin daha geniş halkası içinde, Hz. Abdülbaha’nın Kutsal Bedeninin yerleştirileceği noktaya kadar uzanacak olan dolambaçlı yoldan yükselecek eğimli bahçelerin temeli atılmaktadır.

Bahai dünyası, küresel sağlık krizinin ortasında bu çok önemli girişimi yürütürken Hz. Abdülbaha’nın örneğinden ilham almaktadır. Hz. Abdülbaha Akka şehri sınırları içine hapsedilmiş ve çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalmasına rağmen,Kermil Dağı üzerinde, nihayetinde Hz. Bab’ın Kutsal Bedeninin daimi istirahatgahı olacak olan yaraşır bir Makam inşasını yönetmişti.

Hz. Abdülbaha’nın şu sözleri söylemiş olduğu kaydedilmiştir: “O binanın her taşını ve oraya giden yolun her taşını, sonsuz gözyaşları ve muazzam bir masrafla bulup yerlerine yerleştirdim.”

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 03

Bahai dünyası, küresel sağlık krizinin ortasında bu çok önemli girişimi yürütürken Hz. Abdülbaha’nın örneğinden ilham almaktadır.

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 04
Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 05
Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 06
Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Temel atma işlemleri tamamlandı 07

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1454/

Bu yazıyı paylaşmak için: