Haberler

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Yangından Etkilenen Alanlardaki Temizlik Sonrası Makam İnşaatı Projesi Devam Ediyor


BAHAİ DÜNYA MERKEZİ –Bir kaza sonucu Nisan ayında meydana gelen yangın sonrası Hz. Abdülbaha’nın Makam inşaatındaki çalışmalara devam ediliyor. Proje ekibi, etkilenen bölgelerdeki enkazları temizleme konusunda ilerleme kaydederken Yüce Adalet Evi’nin geçen ayki mesajında belirtildiği üzere, kapsamlı testlerin ardından, proje ekibi etkilenen yüzeylerde ilave restorasyonlara ve tekrar inşa çalışmalarına başladı. Bu arada, kuzey plazadaki çiçeklikler, İtalya’da kafes için mermer kaplamanın kesilip şekillendirilmesi ve Portekiz’de cam kaplama işinin imalatı da dâhil olmak üzere, projenin yangından etkilenmeyen diğer kısımları üzerindeki çalışmalar ilerleme kaydederek devam etmiştir. Bir ziyaretçi merkezinin ve diğer ilgili tesislerin inşaatı da kısa süre içinde başlayacaktır. Makam inşaatı alanında kaydedilen gelişmeler, aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir.


Yangından etkilenen beton duvarlar basınçlı su ile yıkanarak temizlendi. Kırık veya gevşek beton parçaları kazındı. Aynı duvarlar inşaat demiri ile güçlendiriliyor ve üzerlerine, şartnamelere göre kalınlıklarını geri kazandıracak ek bir beton tabakası uygulanıyor.


Batı seddenin su yalıtımı özel koyu kaplama kullanılarak tamamlanmıştır. Sedde yapılırken UV (Ultra Viyole) ışınlarına karşı koruma sağlamak için su yalıtım maddesinin üst kısmına koruyucu malzemeler uygulandı.


Özel bir su geçirmez kaplama kullanarak bahçe çiçeklikleri üzerinde çalışmalar devam etti.


Polistiren (EPS) kalıp yerleşimi batı seddede hızla ilerliyor. Bunlar, Makamın doğu ve batı taraflarındaki bahçelerin yapısını destekleyecek.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1611/
Bu yazıyı paylaşmak için: