Haberler

Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun yüzüncü yılı: Dünyanın dört bir yanından temsilciler Bahai Dünya Merkezi’nde bir araya gelmekte

Hz. Abdülbaha’nın Suudu’nun yüzüncü yılı: Dünyanın dört bir yanından temsilciler Bahai Dünya Merkezi’nde bir araya gelmekte

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ — Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden ve bölgelerden Bahai toplumlarının temsilcileri, Hz. Abdülbaha’nın Suudunu anmak üzere Bahai Dünya Merkezi’nde düzenlenecek olan tarihi bir toplantı için Hayfa’ya geldiler. Bu hafta düzenlenen tüm etkinlikler, Hz. Abdülbaha’nın 100 yıl önce suud ettiği geceye işaret eden Cumartesi gününün erken saatlerinde düzenlenecek olan bir törenle taçlanacak.

İnsanlık ailesinin çeşitliliğinin bir kesitini sunan toplantı, Hz. Abdülbaha’nın şu sözlerinin bir yansıması niteliğindedir: “Mükemmel bir akor oluşturmak için birçok farklı notanın bir araya geldiği müzikte olduğu gibi, insan ailesindeki çeşitlilik de sevgi ve uyumun nedeni olmalıdır.”

Aşağıdaki fotoğraflar, dünyanın dört bir yanından gelen temsilcilerin Arz-ı Akdes’e varışlarından ve son birkaç gün içinde aralarında gerçekleşen etkileşimlerden bazı anlar sunmaktadır.

Dünyanın her bir köşesinden, kalpleri ve düşünceleri Hz. Abdülbaha’ya dönmüş olan temsilciler, O’nun hayata gözlerini yumduğu topraklarda O’na saygılarını sunmak üzere Kutsal Topraklara geldiler.

 

Hz. Bab’ın Makamının yakınında bulunan Hayfa Ziyaretçi Kabul Merkezine gelen katılımcılar.

 

 

Hz. Bahaullah’ın Makamının bulunduğu Behçi’ye gelen katılımcılar.

 

 

Katılımcılar Behçi’deki ziyaretçi merkezine geldiklerinde kendilerine orada geçirecekleri günler hakkında bilgi veren bir oryantasyon programına katılıyorlar.

 

Sevgi, birlik ve bağlılık atmosferinde, katılımcılar kendilerini Hz. Bahaullah’ın Makamına yapacakları ilk ziyaret için ruhen hazırlıyorlar.

Bahailer için dünyadaki en kutsal yer olan Hz. Bahaullah’ın Makamına yaklaşmakta olan bir grup ziyaretçi.
Katılımcılar, Kutsal Topraklara geldiklerinden bu yana kutsal yerleri gruplar halinde ziyaret ediyorlar.
Hayfa Ziyaretçi Evi’nin önündeki bu katılımcılar, Hz. Bab’ın Makamına yapacakları ilk ziyaretleri için hazırlanıyorlar. Hz. Abdülbaha, bu binada ziyaretçiler ve yerel toplumun üyeleri ile birçok toplantıya ev sahipliği yapmıştır.
Hz. Bab’ın Makamına açılan odaların ve kapıların düzenini gösteren bir diyagramı (sağdaki görselde yakın çekimi mevcuttur) inceleyen iki katılımcı.
Hz. Abdülbaha’nın yönetimi ve gözetimi altında inşa edilmiş olan Hz. Bab’ın Makamına yaklaşmakta olan ziyaretçiler. Ebediyete intikal etmesi üzerine Hz. Abdülbaha’nın naaşının defnedildiği kutsal nokta da tam burasıdır.
Bir grup ziyaretçi, Hz. Bab’ın Makamını çevreleyen bahçelerde.
Hz. Bab’ın Makamını akşam saatlerinde ziyaret eden katılımcılar.

Ziyaretçiler, Hz. Abdülbaha’nın yaşamının önemi ve O’nun evrensel barış çağrısı üzerine tefekkür etmek için Hz. Bab’ın Makamı çevresinde sükûnetli dakikalar geçiriyorlar.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1553/

 

Bu yazıyı paylaşmak için: