Makam İnşaatı

Hz Abdülbaha’nın Makamı: Alandaki Duvarlar Tamamlandı, Ana Yapının Kafes İnşaatına Başlandı

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ - Hz. Abdülbaha’nın Makamı’nın bulunduğu alanın cephe duvarları tamamlanmış olup inşaatta yeni bir aşamaya geçildi ve ana yapının dışını kaplayacak olan detaylı kafesin inşasına başlandı.

Kafesin inşası bittiğinde, ana yapıyı etrafındaki palyelerle birleştirecek. Sürecin şu anki aşaması, kafes kalıbını oluşturacak olan hassas şekilde hazırlanmış çok sayıda genleştirilmiş strafor bloklarından ilkinin yerleştirilmesini içeriyor.

Proje devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki Bahai toplumları, Kasım ayında Hz. Abdülbaha’nın vefatının yüzüncü yılını anmaya hazırlanıyor ve O'nun olağanüstü karakter nitelikleri ve insanlığa hizmete adanmış örnek yaşamı üzerinde meşveret ediyorlar.

Alandaki son gelişmeler aşağıdaki görsellerde yer almaktadır:

Görsel, merkez yapının duvarlarını kuzey ve güneydeki kapı duvarlarına bağlayan bölümlerin inşasının son aşamalarını göstermektedir.

 

Orta, kuzey ve güney meydanlarının duvarlarını birbirine bağlayan, henüz yapım aşamasında olan duvar bölümlerinin yakından görünümü.

 

Görselde Mabedin doğu ve batı taraflarındaki tamamlanmış duvarlar görünüyor, duvarlar şimdi alanın bir ucundan diğerine uzanmaktadır.

 

İşçiler, kafesin çok detaylı tasarımına kalıp oluşturmak için genleştirilmiş strafordan hassas şekil ve boyutlarda bloklar hazırlıyorlar.

 

Hazırlandıktan sonra her bir blok, merkez yapının üzerindeki platformlara özenle yerleştiriliyor.

 

Havadan çekilen bu görüntü, ana yapının bir parçası olarak ortaya çıkmakta olan kafes ve çatı aydınlığını göstermektedir.

 

Sahanın başka bir yerinden çekilen ve Mabedi çevreleyen patikalar üzerindeki çalışmaları gösteren bu görüntüde, taban betonunun üçte ikisinin tamamlanmış olduğu görülüyor.

 

Güney meydanda, bahçe patikalarının ve çiçekliklerin yapımına başlandı.

 

Güney meydanın beton tabanı inşa edilmeden önce, beton platformu topraktan ayırmak için “boşluk oluşturucu” blokların yerleştirilmesi gerekiyor.

 

Kuzey meydanda basamak şeklinde art arda sıralanan çiçeklik alanlarında da çalışmalar ilerlemiş durumdadır.

 

Alanın kuzeydoğudan çekilmiş havadan bir görüntüsü.
Bu yazıyı paylaşmak için: