Makam İnşaatı

Hz. Abdülbaha’nın Makamı: Ana Yapının Sütunları Tamamlandı

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Hz. Abdülbaha’nın Makamı’nın tasarımının ayırt edici mimari özelliklerinin çoğu, çalışma ilerledikçe görünür hale geliyor. Merkezi yapının sekiz sütunu şu anda tamamlanmış bulunmakta. Merkezi alanın batı tarafındaki kıvrımlı duvarlar da tamamlanmış ve güney alanının ana giriş duvarlarından biriyle birleştiriliyor.

Aynı zamanda, merkezi alan boyunca uzanan girift çit örgüleri inşa çalışmaları hazırlıkları başlıyor.

Bu ilerlemeler, aşağıdaki görsellerde görülmektedir.

Bu panoramik görüntü, tümü tamamlanmadan önce ana yapının önemli bir yapısal unsuru olan sekiz sütundan altısını göstermektedir.

Ana yapının sekiz sütunu tamamlandı ve bu sütunlar ile tamamlanmış kıvrımlı duvarlar arasındaki boşluğa, merkezi alanı kaplayacak olan çit örgüleri inşa etmek için iskele kuruluyor.

Yarım daire şeklindeki kıvrımlı duvarlar şimdi merkezi alanın bir tarafını çevreliyor. Alanın karşı tarafında ilkini aksettirecek olan yarım daire şeklindeki ikinci kıvrımlı duvarların ise inşası sürüyor.

Tamamlanan kıvrımlı duvarlar, güneydeki meydanın ana giriş duvarlarından biriyle birleştiriliyor. Bu görüntünün solunda da Makamı çevreleyen yol için inşa edilmiş temeller görülüyor. Yol ile duvarlar arasındaki boşluk en nihayetinde dolgu yapılarak eğimli bir bahçe şeklini alacak.

Bu görselde kuzey meydanındaki çiçekliklerin durumu görülmektedir. Tamamlanan iki çiçeklik alanı arasındaki boşluk, etrafını çeviren yolun kuzey meydanı içinden geçeceği yeri gösteriyor.

Rızvan Bahçesine kuzeybatıdan bakan havadan bir görünüm.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1517/

Bu yazıyı paylaşmak için: