Makam İnşaatı

Çok kapsamlı ve yoğun bir girişim başladı: Hz. Abdülbaha’nın Makamı için altyapı ve zemin hazırlığı sürüyor

Çok kapsamlı ve yoğun bir girişim başladı: Hz. Abdülbaha’nın Makamı için altyapı ve zemin hazırlığı sürüyor 00
Detaylı planlamalar halen sürüyor olsa da Hz Abdülbaha’nın kutsal bedeninin ebedi istirahatgahı olacak olan Makam inşasının ilk aşamaları için çalışmalara başlandı.

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ — Hz. Abdülbaha’nın Makamı için çalışmalara başlandı.

Akka’da Rızvan Bahçesi’nin yakınında seçilmiş olan bölge inşaat için hazırlandı ve yapının temel atma çalışmaları hızla sürdürülmektedir.

Yüce Adalet Evi, geçen Rızvan’da Hz. Abdülbaha’nın kutsal naaşının ebedi istirahatgahına yaraşır bir Makam inşasının zamanının geldiğine dair, Dünya Bahai Toplumunu çok sevindiren gelişmenin duyurusunu yapmıştı. Eşsiz bir Makama sahip bir Şahsiyeti onurlandıracak olan benzersiz ve görkemli bir yapının tasarım konseptinin gözler önüne serilmesi ve bunu yapacak mimarın da duyurusu ile beraber, o andan bugüne ortaya konan azim ve çabalarda katlanarak çoğalmıştır.

Çok kapsamlı ve yoğun bir girişim başladı: Hz. Abdülbaha’nın Makamı için altyapı ve zemin hazırlığı sürüyor 01

Rızvan Bahçesi yakınlarında Hz. Abdülbaha’nın Makam’ı için seçilen alan.

Bu süreç içerisinde, inşaat çalışmaları da detaylı bir zemin etüdü, ve 29 adet noktada yapılan araştırma sondajlarıyla gerçekleştirilen drenaj çalışmaları ile başladı.

Daha sonra ağır iş makinelerinin rutubetli kış şartları da dahil olmak üzere, yumuşak toprak üzerinde çalışmasına imkan verecek şekilde Makamı ve çevre peyzajını içeren 170 metre çapındaki dairesel bölgenin tamamına 50 santimetrelik sıkıştırılmış taştan bir platform döşendi. Üzerine merkez yapının temelinin şu an inşa edilmekte olduğu yere 15 metre derinliğinde beton kazıklar çakıldı.

Çok kapsamlı ve yoğun bir girişim başladı: Hz. Abdülbaha’nın Makamı için altyapı ve zemin hazırlığı sürüyor 02

Nisan 2019’da Yüce Adalet Evi Hz. Abdülbaha’nın Makamı’nın Akka ve Hayfa’daki Kutsal Makamlar arasında bir hilal şeklinde uzanacağını duyurmuştu.

Aynı zamanda projenin daha sonraki aşamaları için de hazırlıklar başlamış olup, düşünülmüş tasarım konseptini gerçekleştirebilmek için detaylı mimari ve peyzaj düzenlemesi planları çizilmekte, ve yapı malzemeleri için uygun kaynak arayışı da devam etmektedir.

Hem gerekli izinlerin alınarak bölge sakinleri arasında projeye dair bir anlayışın gelişmesine yardımcı olunması, hem de bölgenin zengin tarihine saygı duyulduğuna ve korunduğuna yönelik bölgedeki yetkili Tarihi Eserler Kurumu ile beraber çalışma dahil olmak üzere, yerel makamlar ile iş birliği de bu noktada oldukça önem taşımaktadır.

Tasarım süreci boyunca çevresel faktörlere de gereken önem verilmektedir. Akdeniz’in kıyısında düşük rakımlı bir ovada bulunan Rızvan Bahçesi uzun yıllar önce bahçeleri su baskınlarından korumak amacıyla inşa edilen duvarlar ve toprak setlerle korunmaktadır. Olası yükselebilecek deniz seviyeleri de hesaba katılarak Makam hafif eğimli bir set üzerine inşa edilerek merkez yapı birkaç metre yükseltilecektir.

Çok kapsamlı ve yoğun bir girişim başladı: Hz. Abdülbaha’nın Makamı için altyapı ve zemin hazırlığı sürüyor 03

Hz. Abdülbaha son yıllarını Hayfa’da geçirmişti ve suud ettiğinde Hz. Bab’ın Makamı’nın bir odası içinde istirahatgâhına emanet edilmişti.

Hz. Abdülbaha 40 yıl boyunca Akka şehrinin bir sakini olmuştu. Bu şehre Babası Hz. Bahaullah’ın yanında bir mahkum ve sürgün olarak gelmiş, birçok zorluk ve sıkıntılı duruma rağmen burada birçok ıstıraplara katlanmış, Akka’yı Kendine bir yuva edinmiş ve Kendisini bu şehrin insanlarına özellikle de fakirlerine hizmete adamıştı. Zaman içersinde de oldukça tanınmış ve tüm bölgede saygıdeğer bir Şahsiyet haline gelmişti.

Ömrünün son zamanlarını Haifa’da geçirmiş ve suudu üzerine Hz. Bab’ın Kutsal Bedeni’nin bulunduğu Makam- Ala’nın içinde kendisine ayrılan bölüme defnedilmiştir. Bu dünyaya ait bedeni ebedi Makamı’na taşındığında, Akka şehri kendisi üzerinde silinmez izler bırakmış bir Şahsiyetin geri dönüşüne tanıklık edecektir.

Haber Servisi bu son derece önemli girişim ile ilgili gelişmeleri izleyerek makaleler ve kısa bilgilendirici yazılar şeklinde internet sitemizde oluşturulacak yeni köşemizde bilgi vermeye devam edecektir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1382/

Bu yazıyı paylaşmak için: